Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: peshk

Gjellë e shijshme me merluc

Ngrohni furrën në 200C. Vendoseni bukën në një tepsi të madhe, spërkatni mbi 1 lugë gjelle vaj dhe piqeni për 10 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë. Lëreni mënjanë. Ndërkohë, ngrohni pjesën tjetër të vajit në një tigan...

Tavë peshku me domate dhe ullinj

Ngrohni furrën me ventilim 180C. Ngrohni në sobë 1 lugë gjelle vaj nga ullinjtë në një tigan të përshtatshëm për furrë. Hidhni qepën dhe përziejeni mirë, lëreni të gatuhet për një ose dy minuta dhe më pas përzieni mirë....

Sallatë me fasule dhe troftë të aromatizuar me hudhër

Në një tigan në zjarr mesatar, bëni bashkë fasulet, lëkurën e  limonit, vajin e ullirit, kripën, hudhrën dhe koprën. Trazojeni vazhdimisht derisa hudhra të lëshojë aromën e vet për rreth 5 minuta. Transferojeni në pjatë dhe vendosini sipër copëzat...

Tavë me qefull në furrë, receta e zonjës Vjollca

Presi, qepët në katërsh dhe hudhrat i presim pak në majë dhe tek bishti. Presim peshkun, e pudrosim pak me miell dhe e skuqim. Në tiganin e peshkut shtojmë pak vaj dhe sheqer, 150 ml ujë. I lëmë qepët...

Njësoj si pranë detit: Këtu ju ofrohen prodhimet më...

Peshku ka acide të larta yndyrore të omega-3, të cilat zvogëlojnë inflamacionin, mbrojnë zemrën dhe shmangin sëmundjet kronike. Vitamina D që gjendet tek to, ju ndihmon për një gjumë të shëndetshëm. Proteinat e peshkut na ndihmojnë të kemi linja...

7 super ushqimet e osteoporozës

Ushqimet e pasura në kalcium dhe vitaminë D janë shumë të mira për densitetin e kockave. Këto të dyja janë thelbësore kur bëhet fjalë për kockat, por gjithashtu shumë luajnë një rol shumë të rëndësishëm edhe vitamina C, kaliumi...

Receta klasike e peshkut me patate që nuk do...

1.Vendosni patatet në një enë me madhësi të mesme me ujë të ftohtë. Në një tas të veçantë përzieni së bashku miellin, pluhurin pjekës, kripën dhe piperin. 2.Bashkoni qumështin dhe vezën; përzieni derisa përzierja të jetë e njëtrajtshme. Lëreni...

Tavë peshku me ullinj e verë të bardhë

1.Zgjidhni peshk të freskët dhe pastrojeni mirë. 2.Vendoseni në një tavë të madhe dhe marinojeni me kripë, vaj ulliri e limon. 3.Shtoni karrotat e prera në fije, qepën dhe finokun. 4.Shtoni gjithashtu dhe ullinjë, stikat dhe fetët e limonit....

Fileto trofte gatuar me oriz dhe portokall, shija perfekte!

1.Ngroheni furrën në 180 ° C. 2.Gatuani orizin sipas udhëzimeve në paketë. 3.Përhapni arrat amerikane në një fletë pjekje dhe futini në furrë për 6-8 minuta. 4.Lerini të ftohen pastaj pritini. 5.Pritini lëkurën dhe tulin e 2 prej portokalleve....