Tagliatelle me ragu perimesh verore

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
50 minuta
Sugjerohet për:
5 persona
Kalori:
321
1 qepë e grirë hollë
2 degë selino, të grira hollë
2 karota, të prera në kubikë
4 thelpinj hudhre, te shtypura
1 lugë gjelle pure domate
1 lugë gjelle uthull balsamike
250 gr perime të prera në kubikë, si kunguj, speca dhe kërpudha
50 g thjerrëza të kuqe
2 x 400 g kanaçe domate të konservuara me borzilok
250 g tagliatelle (ose makaronat tuaja të preferuara)
2 lugë gjelle parmigiano

Hidhni qepën, selinonë dhe karotat në një tigan të madh që nuk ngjit dhe shtoni 2-3 lugë gjelle ujë ose lëng, nëse keni pak. Gatuajini lehtësisht, duke i përzier shpesh, derisa perimet të jenë të buta.

Shtoni hudhrën, purenë e domates dhe uthullën balsamike, ziejini në zjarr të fortë edhe për 1 min, shtoni perimet e prera në kubikë, thjerrëzat, domatet dhe më pas lërini të ziejnë.

Ulni zjarrin, më pas gatuajini për rreth 20 minuta. Ndërkohë gatuajini makaronat sipas udhëzimeve të paketimit dhe më pas kullojini. Kriposni ragunë dhe përziejeni me makaronat dhe parmigiano-n, sipas dëshirës.

Komento