5-15 min

Spaghetti me ton, brokoli dhe limon

Ziejini spagetit në ujë me kripë për 6 minuta. Shtoni brokolin dhe ziejini për 4 minuta më shumë ose derisa të dyja të zbuten. Ndërkohë, përzieni qepët, ullinjtë, kaperit, tonin dhe lëkurën e limonit me lëngun në një tas...

Sallatë me spinaq, djathë dhie dhe arra: E dashurojnë...

Në një tas të vogël, bëni bashkë uthullën, qepën e njomë, mustardën, kripën dhe piperin. Trazojeni gradualisht për të bërë një salcë kremoze. Në një tas të madh fusni të gjithë përbërësit e tjerë përveҫ spinaqit. Trazojeni mirë me...

Pure me karota dhe patate të ëmbël

Vendosni karotat, patatet e ëmbla dhe hudhrën në një tenxhere me ujë të kripur. Lërini të ziejnë për 12 minuta. Shtoni kuminin, gjalpin dhe kripë sipas dëshirës. Shtypini me një shtypëse patatesh dhe shërbejeni të ngrohtë. Ruaj Recetën

Mbi brusketa, sallatra dhe mbi të gjitha në pasta:...

Në një procesor ushqimi, bëni bashkë borzilokun, stikat e pishës, parmigianon, hudhrën, kripën dhe përpunojini. Ndërsa motori është në punë, derdhni vajin derisa të inkorporohet. Spërkatni me piper, sipas shijes. Përdoreni menjëherë ose ruajeni në frigorifer me një copë...

Receta për majonezë vegane pa vezë

Në një gotë blenderi, hidhni vajin e misrit, qumështin e sojës, kripën dhe më pas uthullën e bardhë. Me një blender dore, filloni ta procesoni duke e lëvizur blenderin lart e poshtë. Majoneza do të marrë një formë kremoze....

Linguine të zhytura në salcë me limon dhe hudhër

Mbushni një tenxhere të madhe me ujë dhe shtoni 1 lugë gjelle kripë. Lëreni të vlojë në zjarr të lartë. Shtoni linguinet dhe gatuajini derisa të jenë al dente, sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojini, duke rezervuar ½ filxhan me...

Sallatë me fasule dhe troftë të aromatizuar me hudhër

Në një tigan në zjarr mesatar, bëni bashkë fasulet, lëkurën e  limonit, vajin e ullirit, kripën, hudhrën dhe koprën. Trazojeni vazhdimisht derisa hudhra të lëshojë aromën e vet për rreth 5 minuta. Transferojeni në pjatë dhe vendosini sipër copëzat...

Tiramisu super e thjeshtë

Përzieni kafenë me 2 lugë gjelle ujë të valuar në një enë të madhe derisa të bashkohen. Shtoni likerin e kafesë dhe 75 ml ujë të ftohtë. Hidheni në një enë të cekët dhe lërini mënjanë. Përgatitni shtresën e...

Superfood Smoothie: Pija që zëvendëson një vakt

Vendosini të gjithë përbërësit në blender dhe procesojini për 1 minutë derisa të jetë bërë një masë kremoze. Provojeni dhe nëse është shumë e trashë, mund t’i shtoni pak kos/kefir. Hidheni në gotë dhe pijeni menjëherë ose ruajeni në...