Sugjerojmë:

Sallatë klasike me ton dhe pasta

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
15 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
250 gr makarona farfalle
1 filxhan bizele të ngrira
3 qepë jeshile të njoma
¼ filxhan qepë të kuqe të grirë
2 kanaçe ton
½ filxhan majonezë
1 ½ lugë gjelle uthull vere të bardhë
½ lugë çaji kopër të thatë
½ lugë çaji kripë

Vendosni një tenxhere me ujë të kripur të ziejë. Ziejini makaronat derisa të jenë al dente, zakonisht rreth 7 deri në 8 minuta. Në 1 minutën e fundit shtoni bizelet. Kulloni makaronat dhe bizelet, më pas shpëlajini me ujë të ftohtë.

  Prini në feta të holla qepët e njoma. Grini qepën e kuqe. Kullojeni tonin dhe nxirreni me pirun. Vendosini ato në një tas të madh me majonezë, uthull të bardhë, kopër dhe kripë.

  Pasi makaronat dhe bizelet të jenë zier, i shtojmë në enë dhe i përziejmë. Rregullojini shijet sipas dëshirës, ​​duke shtuar piper të zi.

Komento