Arkiva e etiketave: ton

Linguine me ton dhe limon, receta e një pjate...

1.Në një mikser fruloni ullinjtë dhe kaperit në copa jo shumë të vogla. Merrni tonin dhe shtypeni me pirun. 2.Hiqini lëkurën limonit dhe shtrydhni gjysmën e lëngut. Në një enë të madhe shtoni ullinjtë e grirë, tonin dhe shtoni...

Ja sallata me ton që do i japë shije...

Përzieni në një tas tonin, boronicat, mollën, majonezën, qepën jeshile, kripën dhe piperin e zi. 2. Përbërjen vendoseni në frigoriger për një orë. 3. Në dy pjata vendosni 2 gota spinaq në secilën. 4. Sipër spinaqit shtoni gjysmën e...

Për të lëpirë gishtat këto brusketa me ton dhe...

1.Vendoseni tonin në një tas dhe shkëputeni lehtë me pirun. 2.Shtoni qepën , selino, koper, spec djegës dhe majonezë. 3.Vendosni copa të vogla nga djathi i mocarelës sipër tonit dhe përziejen. 4.Shtoni kripë dhe piper të zi. 5.Ndizni furrën...

Brusketa me ton, domate dhe qepë

Një antipastë e shkëlqyer, por jo vetëm. Një recetë shumë e shëndetshme që mund ta konsumoni në çdo orë të ditës, edhe nëse doni të shmangni përgatitjen e drekës e darkës: brusketat me ton, domate e qepë. Në këtë...

Pasta guaskë me avokado dhe ton

1.Zieni pastat një minutë më pak se ç’tregon koha në paketim. Kullojini, ftohini në ujë të ftohtë dhe lërini të ftohen. 2.Transferojini në një tas dhe përziejini me 2 lugë vaj në mënyrë që të mos ngjiten. 3.Prisni përgjysmë...

Ton i konservuar! Sa i sigurt dhe i shëndetshëm...

Peshku ton i konservuar është një element kryesor në shumë kuzhina. I mbushur  me proteina, i lirë dhe mund të zgjasë për disa vjet në kuzhinën tuaj. Përkundër këtyre përfitimeve, ju mund të pyesni veten nëse toni i konservuar...

Drekën me vete. Sallatë e shëndetshme me pasta dhe...

Kjo sallatë e shëndetshme me pasta dhe ton është e shijshme, të jep ndjesinë e ngopjes dhe është e shkëlqyer si një vakt dreke në punë. Përbërësit: 3 kupa pasta ( në këtë rast kemi përdorur farfalle) 1 konservë...