Sugjerojmë:

Pasta në tavë me ton dhe domate

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
25 minuta
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:

Ngrohni grilën e furrës në nivelin më të lartë dhe vendosni një tenxhere të madhe me ujë të kripur për të vluar në sobë. Hidhni makaronat dhe gatuajini për 1 minutë më pak se sa sugjeron paketimi.

    Ndërkohë përgatisni salcën duke i zier domatet në një tigan me pak erëza dhe trumzën për rreth 5 minuta. Hidhni panën, përzieni dhe ziejini për 4-5 minuta të tjera.

    Kulloni makaronat duke rezervuar pak nga uji i zierjes dhe hidhini përsëri në tenxhere. Hidhni sipër salcën kremoze të domates, domatet e thara, misrin e ëmbël dhe tonin. Shtrojini në një tavë pjekjeje, duke e shpërndarë cheddar-in e grirë midis shtresave. Sipër spërkatni parmigiano-n dhe vendoseni në furrë për 5 minuta derisa të skuqet dhe të marrë ngjyrë të artë.

Komento