Arkiva e etiketave: makarona

Makarona me salcë specash të kuq dhe djathë

1.Nxehni vajin në një tigan mbi nxehtësinë mesatare. 2.Shtoni qepë dhe hudhër dhe lërini të skuqen për 10 minuta. 3.Shtoni specat dhe lërini deri sa të thahen. 4.Hiqini nga nxehtësia dhe lerini të ftohen pak. 5.Hidheni përzierjen në një...

Makarona me domate të pjekura, një nga recetat klasike...

1.Hiqni raftin e sipërm të furrës dhe mbulojeni me fletë metalike dhe lyejeni me llak gatim. Ngroheni furren në nxehtësi të lartë.2.Organizoni domatet në feta në raftet e përgatitura me llak gatim.3.Lërini të piqen 8 – 10 minuta ose...

Makarona në furrë me spinaq dhe gorgonzola, për të...

1.Vendosim makaronat të ziejnë për 9 minuta. Ndërkohë kalojmë spinaqin në tigan deri sa të ulë nivelin e tij për 2-3 minuta. 2.Në një tigan tjetër vendosim gorgonzolën, rikotën, panën, parmixhanon dhe i lëmë deri sa të na formohet...

Pasta të pjekura në furrë me brokoli dhe limon

Nroheni furrën në 180 gradë C. Gatuajini makaronat në ujë të vluar për 6 minuta. Shtoni brokolin dhe gatuajeni edhe për 2 minuta. Fikni zjarrin, shtoni spinaqin dhe lëreni të qëndrojë me kapak për 2 minuta. Kullojeni mirë dhe...

Makarona në furrë me mish viçi dhe perime, super...

1.Në një tenxhere hidhni të gjithë përbërësit perveç domates. 2.Përzijini për 10 minuta dhe shtoni domatet. 3.I gatuani përsëri për 10-15 minuta të tjera dhe ndërkohë zieni makaronat me gjysmën e kohës që shkruan paketimi. 4.I bashkoni makaronat dhe...

Makarona të mbushura me gjizë, djathë dhe borzilok

1.I vëmë makaronat të ziejnë për 5 minuta në ujë me kripë dhe nisim me përgatitjen e salcës. 2.Hedhim në grirësen elektrike domatet e qëruara, vajin e ullirit, borzilokun, thelpin e hudhrës, kripën, piperin dhe pak sheqer. I bluajmë...

Makarona me karrota, parmixhano dhe djathë çedar

1.Gatuani makaronat sipas instruksioneve në paketim.2.Ndërkohë vendosni karrotat në një tigan mesatar me 1 filxhan ujë.3.Lërini të vlojnë në temperaturë të lartë.4.Mbulojini, ulni temperaturën dhe lërini të ziejnë derisa të zbuten, për rreth 5 minuta.5.Ndërsa karotat ziejnë, në një...

Për drekë makarona me mish pule e kërpudha

1.Gatuani pastat në formë aldente. Ruani një gotë nga uji i makaronave dhe më pas kullojini ato. 2.Merrni kërpudhat, i hiqni cipën dhe më pas i prisni në copa të vogla. 3.Në një tigan me pak vaj ulliri filloni...

Makarona kremoze të gatuara me proshutë dhe misër

1.Vini një tenxhere të madhe me ujë të kripur në sobë. 2.Shtoni makaronat dhe gatuajini duke rezervuar 1 gotë ujë gatimi, pastaj kullojini. 3.Ndërsa makaronat gatuhen, ju bëni salcën. 4.Përgatisni proshutën në një tigan të madh derisa të marrë...