Sugjerojmë:

Pasta guackë me pesto brokoli

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
1 kokë brokoli, e prerë në copa
1 thelpi hudhër, të paqëruar
2 lugë gjelle vaj ulliri
250 g makarona guackë
½ tufe e vogël majdanoz
½ tufe e vogël borziloku
30 g stika pishe të thekura
½ limon, lëkura e grirë dhe lëngu
30 g parmixhiano dhe shtesë për spërkatje

Ngroheni furrën në 200C. Hidhni brokolin dhe hudhrën në 1 lugë gjelle vaj ulliri në një tepsi dhe piqini në furrë për 10-12 minuta, derisa të zbuten.

    Hidhini makaronat në një tenxhere me ujë të vluar dhe të kripur. Gatuajini sipas udhëzimeve në paketim dhe kullojini. Hidhni majdanozin, borzilokun, stikat, lëngun e limonit dhe parmixhanon në një blender. Pasi brokoli të jetë gati, lërini mënjanë disa nga copat më të vogla. Shtrydhni hudhrën nga lëkura e saj, shtojeni në blender së bashku me pjesën tjetër të brokolit, përpunojeni në një pesto dhe rregullojeni mirë me kripë.

    Hidhni makaronat me peston. Shtoni lulet e rezervuara të brokolit, ndajeni në dy tasa dhe sipër shtoni pak parmixhiano shtesë, lëkurën e limonit dhe piper të zi, nëse dëshironi.

Komento