Njoki Cacio e Pepe

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
5 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:

Gatuani njokit në një tenxhere të madhe me ujë të valuar pak të kripur. Kullojini dhe rezervoni 200 ml nga uji i gatimit.

Ngrohni gjalpin në një tigan të madh. Shtojmë njokit, djathin dhe piperin si dhe 150 ml nga uji i zierjes, ngremë pak zjarrin dhe i trazojmë fort derisa të shkrijë djathi dhe njokit te mbulohen mirë.

Hidhni më shumë nga uji i rezervuar nëse ju pëlqen më shumë. I rregullojmë me pak kripë. Transferoni njokit në tas dhe shërbejeni me një sallatë të përzier, nëse dëshironi.

Komento