Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: njoki

Tavë me njoki, çorizo dhe mocarela

Ngrohni vajin në një tigan mesatar mbi nxehtësi mesatare. Skuqini qepën dhe hudhrën për 8-10 minuta derisa të zbuten. Shtoni çorizon dhe skuqeni edhe për 5 minuta. Hidhni domatet dhe sheqerin dhe i rregulloni me kripë. Lërini të ziejnë,...

Njoki Cacio e Pepe

Gatuani njokit në një tenxhere të madhe me ujë të valuar pak të kripur. Kullojini dhe rezervoni 200 ml nga uji i gatimit. Ngrohni gjalpin në një tigan të madh. Shtojmë njokit, djathin dhe piperin si dhe 150 ml...

Njoki me pesto borziloku, gati në 7 minuta

Në një tenxhere, vendosni qumështin, peston dhe kripën të ziejnë lehtë. Shtoni njokit, duke i copëtuar me gishta nëse janë ngjitur së bashku.     Gatuajini për rreth 5 minuta, duke i përzier herë pas here derisa njokit të jenë...

Njoki në tavë me pana, domate dhe djathë: Recetë...

Ngroheni furrën në 180 gradë. Në një tigan të madh të thellë në zjarr mesatar, shkrini gjalpin, shtoni hudhrën dhe gatuajeni për 1 minutë. Shtoni domatet qershi dhe hidhini rigonin, kripën, piperin dhe farat e specit të kuq. Gatuajini...

Njoki të bëra vetë me spinaq, panxhar dhe shafran

1.Kur uji të ketë marrë valë, hedhim patatet në tenxhere dhe i lëmë të ziejnë derisa të shpohen lehtë me pirun. I qërojmë, i hedhim në një tas, i shtypim mirë me pirun dhe më pas me dorë. 2.Shtojmë...

Një recetë e thjeshtë për darkë, njoki lulelakre!

1. Ngroheni furrën në gradë C. 2.Ndani patatet dhe vendosini në një fletë pjekjeje. Piqni me kujdes për 45 minuta dhe kur patatet të jenë aq të ftohta sa të merren i kalojmë në një tas të madh. 3.Shtoni...

Njoki me spinaq, salçiçe dhe domate, receta që ju...

1.Hidhni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare. 2.Gatuani specin dhe qepën derisa të zbuten (rreth 3-4 minuta) dhe shtoni salçiçet e pulës. 3.Përdorni një shpatull për ta ndarë atë në copa të vogla ndërsa gatuhet. 4.Kur...

Njoki me rikota dhe pesto

Pestoja është një nga salcat më të vlerësuara dhe me të pëlqyera, sidomos nga fëmijët. Nëse kësaj here doni të përgatisni diçka ndryshe nga pastat e zakonshme me pesto, provoni këto njoki të bëra në shtëpi. Përbërësit: 300 gr...