5-15 min

Njoki Cacio e Pepe

Gatuani njokit në një tenxhere të madhe me ujë të valuar pak të kripur. Kullojini dhe rezervoni 200 ml nga uji i gatimit. Ngrohni gjalpin në një tigan të madh. Shtojmë njokit, djathin dhe piperin si dhe 150 ml...

Omletë e shëndetshme me spec, domate dhe proshutë

Përziejini vezët dhe të bardhat e vezëve me pak erëza dhe lërini mënjanë. Ngrohni vajin në një tigan mesatar që nuk ngjit dhe skuqeni specin për 3-4 minuta. Hidhni pjesët e bardha të qepëve dhe gatuajini edhe për 1...

Avokado Club Sandwich, i shëndetshëm dhe gati në pak...

Thekni bukën (opsionale, por rekomandohet). Pritini avokadon dhe domatet në feta. I spërkasim fetat e domates me pak kripë. Lyeni të dyja anët e bukës me majonezë. Shtroni fetën e poshtme të bukës me cheddar dhe djathë provolone, më...

Sallatë klasike me ton dhe pasta

Vendosni një tenxhere me ujë të kripur të ziejë. Ziejini makaronat derisa të jenë al dente, zakonisht rreth 7 deri në 8 minuta. Në 1 minutën e fundit shtoni bizelet. Kulloni makaronat dhe bizelet, më pas shpëlajini me ujë...

Supa klasike me domate, ideale për pranverë

Ngroheni vajin e ullirit në nxehtësi mesatare në një tenxhere. Shtoni hudhrën e grirë dhe ziejini për 30 sekonda deri në 1 minutë derisa të marrë ngjyrë kafe të lehtë dhe të lëshojë aromën. Shtoni të dy kanaçet me...

Njoki me pesto borziloku, gati në 7 minuta

Në një tenxhere, vendosni qumështin, peston dhe kripën të ziejnë lehtë. Shtoni njokit, duke i copëtuar me gishta nëse janë ngjitur së bashku.     Gatuajini për rreth 5 minuta, duke i përzier herë pas here derisa njokit të jenë...

Farfalle me kërpudha dhe djathë dhie

Gatuani makaronat në ujë me shumë kripë deri sa të jenë al dente. Kullojini makaronat dhe kurseni ¼ filxhani nga uji i tyre.  Ndërkohë pastroni kërpudhat dhe më pas pritini në feta. Grini dhe spinaqin. Në një tigan, ngrohni...

Karkaleca në gjalpë me hudhër

Grini hudhrën. Shpëlani karkalecat dhe thajini me letër kuzhine. Në një tas mesatar, përzieni karkalecat me hudhrën dhe kripën. Në një tigan të madh, ngrohni gjalpin në nxehtësi mesatare të lartë. Gatuani karkalecat për 1 deri në 2 minuta...

Receta e salcës së shijshme italiane për të marinuar...

Në një kavanoz, përieni të gjithë përbërësit dhe rregullojini me kripë dhe piper. Tundeni mirë kavanozin që të bashkohen në një masë të vetme dhe shtojani sallatës së freskët pak përpara se ta shërbeni. Ruaj Recetën