Pasta me proshutë dhe bizele

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
1038
200 gr makarona guacka
160 g bizele
1 lugë gjelle vaj ulliri
1 qepë e kuqe, e grirë hollë
100 g proshutë të gatuar
150 ml pana
½ limon, lëngu
40 gr parmigiano i grirë, plus ekstra për t'u servirur

Gatuajini makaronat sipas udhëzimeve të paketimit, rreth 9 minuta. Rreth 3 minuta para se të gatuhen makaronat, shtoni bizelet.

Ndërkohë, ngrohni vajin e ullirit në një tigan në zjarr mesatar dhe skuqni qepën për 5 minuta derisa të jetë e butë, por jo e artë. Shtoni proshutën, panën, lëngun e limonit dhe parmigiano-n, më pas i rregulloni dhe i përzieni mirë. Hiqeni nga zjarri.

Kulloni makaronat dhe bizelet (duke mbajtur një gotë me ujin e tenxheres) dhe kthejini në tenxhere. Hidhni përzierjen kremoze të proshutës dhe përzieni gjithçka. Nëse përzierja duket pak e thatë, shtoni pak nga uji i rezervuar për gatim për ta holluar pak. Shërbejeni sipër me parmigiano shtesë, nëse dëshironi.

Komento