Sugjerojmë:

Risotto me limon dhe bizele

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
200 gr oriz për rizoto
850 g lëng perimesh të nxehtë
50 g bizele të ngrira
50 gr parmigiano i grirë, plus shtesë për t'u shërbyer
lëng dhe lëkura e 1⁄2 limoni

Nxehni një tenxhere të madhe në nxehtësi mesatare, më pas skuqeni orizin, duke e përzier vazhdimisht, për 1 min. Shtoni 1 garuzhde lëng të nxehtë dhe përzieni derisa të përthithet. Ulni nxehtësinë.

Shtoni pjesën tjetër të lëngut, nga një garuzhde, derisa orizi të jetë gati gati dhe lëngu të përthithet, rreth 20 minuta.

Hidhni bizelet duke i zier për 3-5 minuta, më pas hiqeni tiganin nga zjarri. Shtoni djathin, lëngun e limonit dhe erëzat, më pas përzieni. Shpërndani me lëkurën e limonit, më pas shërbejeni menjëherë, me parmigiano të grirë ekstra.

Komento