Arkiva e etiketave: limon

Cheesecake me limon

Thërrmoni biskotat e tretjes në një qese ushqimore me një okllai ose në përpunuesin e ushqimit. Shkrini gjalpin në një tenxhere, hiqeni nga zjarri dhe përzieni sheqerin kaf dhe thërrimet e biskotave. Shtroni me letër për pjekje bazën e...

Sorbeto me limon

Ngrohni 250 ml ujë, sheqerin dhe lëkurën e limonit në një tenxhere të vogël derisa sheqeri të jetë tretur dhe më pas zieni masën. Gatuajeni për 3 minuta më pas fikni zjarrin dhe lëreni të ftohet. Hiqni lëkurën e...

Risotto me limon dhe bizele

Nxehni një tenxhere të madhe në nxehtësi mesatare, më pas skuqeni orizin, duke e përzier vazhdimisht, për 1 min. Shtoni 1 garuzhde lëng të nxehtë dhe përzieni derisa të përthithet. Ulni nxehtësinë. Shtoni pjesën tjetër të lëngut, nga një...

Pasta me ton dhe limon

Ziejini makaronat në ujë të vluar me kripë për 8 minuta. Shtoni bishtajat dhe ziejini edhe për 3 minuta të tjera derisa makaronat dhe fasulet të jenë thjesht të buta. Ndërkohë hidhni tonin dhe vajin e tij në një...

Pulë me limon dhe zemra angjinaresh të konservuara

Ngrohni vajin në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare-të lartë. Kur të nxehet, shtoni qepën dhe hudhrën, rregullojini me kripë dhe piper të zi të sapo bluar dhe gatuajini derisa të marrin ngjyrë të artë, rreth 4 minuta....

Linguine të zhytura në salcë me limon dhe hudhër

Mbushni një tenxhere të madhe me ujë dhe shtoni 1 lugë gjelle kripë. Lëreni të vlojë në zjarr të lartë. Shtoni linguinet dhe gatuajini derisa të jenë al dente, sipas udhëzimeve të paketimit. Kullojini, duke rezervuar ½ filxhan me...

Tarta e gjyshes me limon dhe mafishe

Ngrohni furrën në 175 gradë C. Për të bërë mbushjen me limon: Në një tenxhere të mesme, përzieni së bashku 1 gotë sheqer, miell, niseshten dhe kripën. Përzieni ujin, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit. Gatuajini në zjarr...

Semifredo me limon

Semifredoja e shpejtë me limon është ëmbëlsira perfekte për periudhën kur nis të bëhet vapë, si një digestiv i mirë në fund të vakteve dhe e përshtatshme edhe për ata që janë në dietë dhe duan të bëjnë një...

Kimikatet e shampos po ju shkatërrojnë flokët? 4 ide...

Trendet e fundit të flokëve po ‘ulërasin’: ju mund t’i lani flokët edhe pa shampo dhe përsëri të keni një rezultat perfekt. Megjithatë, larja e flokëve pa shampo nuk është thjesht një modë, për sa kohë orientimi drejt ekologjikes...