Sugjerojmë:

Limonatë me karotë

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
400 ml
Kalori:
150 gr karota, të grira
5 limona, lëngu
1 portokall, lëngu
150 gr sheqer pluhur kaf
akull
ujë me gaz

    Në një tas, përzieni së bashku karotën, lëngun e limonit, lëngun e portokallit dhe sheqerin. Vendoseni në frigorifer për të paktën 1 orë, duke e përzier herë pas here që të shkrihet sheqeri. Hidheni përzierjen përmes një site në një enë të madhe për të hequr qafe tulin.

    Për të bërë limonadën, hidhni 25ml-50ml (në varësi se sa e ëmbël ju pëlqen) nga përzierja e karotës në secilën gotë, shtoni pak akull dhe më pas hidhni 200ml ujë të gazuar.

Komento