Arkiva e etiketave: portokall

Biskota me portokall dhe kanellë, ide e mirë për...

Falë përbërësve aromatikë dhe prezencës së mjaltit mes tyre, biskotat me portokall e kanellë janë perfekte për mëngjeset, një ide e shkëlqyer për dhuratë ose për të personalizuar tavolinën. Provoni t’i kombinoni me qumësht dhe çaj, do t’ju shijojnë...

Një miks i shijshëm frutash që është edhe ilaç...

Thuhet se një në dhjetë veta zhvillojnë një gur veshkash në një moment të jetës së tyre. I njohur në botën mjekësore si ‘nephrolithiasis’, ai është një material i fortë kristalor i përbërë prej materialeve që gjenden natyrshëm në...

Në luftën e përditshme me rrudhat, harrojmë diçka thelbësore

Gjendet pothuajse në të gjitha frutat dhe perimet, por ne harrojmë të marim në sasinë e duhur përmes ushqimeve, maskave, produkteve të kujdesit duke e kërkuar ‘shpëtimtarin’ e rrudhave diku tjetër ndërkohë që e kemi para syve… Vitamina C...

Nga lëkura e pastër deri tek humbja e peshës,...

Të pirit ujë sa më shumë ju ndihmon të pastroni trupin, të nxirrni jashtë toksinat e dëmshme, ju jep energji dhe madje ju ndihmon të humbni në peshë. Më poshtë po ju tregojmë 4 kombinime efikase për qëllime të...

Maskë me portokall për të parandaluar tharjen e lëkurës...

Për këtë maskë në kushte shtëpie ju duhen këto përbërës: Portokall Kos Mjaltë Thani pak lëkurë portokalli dhe më pas grijeni dhe bëjeni në formën e një pudre. Duhet ta përzieni me disa lugë mjaltë dhe kos derisa të...

Muffins me portokall për një shije fantastike

Së pari ngroheni furrën në temperaturë 180 gradë C pastaj përzieni së bashku miellin, sheqerin, pluhurin për pjekje dhe kripën. Në një mikser kombinoni vajin dhe gjalpin. Rrihini me shpejtësi mesatare dhe shtoni kremin dhe koncetratin e lëngut të...

Fileto trofte gatuar me oriz dhe portokall, shija perfekte!

1.Ngroheni furrën në 180 ° C. 2.Gatuani orizin sipas udhëzimeve në paketë. 3.Përhapni arrat amerikane në një fletë pjekje dhe futini në furrë për 6-8 minuta. 4.Lerini të ftohen pastaj pritini. 5.Pritini lëkurën dhe tulin e 2 prej portokalleve....

Askush nuk mund ta refuzojë një fileto pule me...

Priteni fileton, limonin dhe portokallin në 2 pjesë. Në një tas të vogël shtrydhni limonin dhe portokallin. Skuqni filetot në një tigan me vaj ulliri, kripë dhe piper. Shtoni 1 gotë verë të bardhë, lëngun e limonit dhe portokallit...