Fileto trofte gatuar me oriz dhe portokall, shija perfekte!

1 filxhan përzierje drithërash dhe orizi
1/2 filxhan arra amerikane
3 portokalle
1/2 lakër e kuqe
2 lugë vaj ulliri
Kripë
Piper i zi
8 fileto trofte
1 lugë gjelle qepë të njoma të grira

1.Ngroheni furrën në 180 ° C.

2.Gatuani orizin sipas udhëzimeve në paketë.

3.Përhapni arrat amerikane në një fletë pjekje dhe futini në furrë për 6-8 minuta.

4.Lerini të ftohen pastaj pritini.

5.Pritini lëkurën dhe tulin e 2 prej portokalleve.

6.Lëngun e portokallit hidheni në tas së bashku me lakrën e kuqe, arrat amerikane, 1 lugë gjelle vaj, ½ lugë çaji kripë, dhe ¼ lugë çaj piper.

7.Nxehni vajin e mbetur në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.

8.Shtoni troftën me ¼ lugë çaji kripë dhe piper.

9.Gatuajeni me lëkurë poshtë si fillim, 1 deri në 2 minuta në secilin krah.

10.Shërbyer troftën mbi orizin.

12.Sipër spërkateni me përzierjen e portokallit dhe qepëve të njoma.

Lini një koment