Arkiva e etiketave: karota

Receta e kekut me karota dhe kokos. A ka...

1.Lyeni me gjalpë një tavë 30 cm dhe parangrohni furrën në 180 gradë. Rrihni vajin me sheqerin e kokosit dhe sheqerin e kanës. 2.Shtoni vezët një nga një, më pas erëzat dhe kripën. Përzieni në një tas miellin, kokosin...

Minitorta të vogla me karota dhe kos, një recetë...

Të freskëta, të  pranishme gjithë vitin dhe të adhuruara nga fëmijët, karotat janë perfekte për dietën pranverore dhe verore. Të pasura me shumë benefite për lëkurën dhe organizmin, këto perime gjejnë shumë përdorime në kuzhinë, të gatuara dhe të...

Troftë me karota të vogla dhe bizele

Një pjatë e dytë e cila nxjerr në pah një mënyrë për të shijuar maksimalisht këtë peshk lumi, perfekt për drekat.  Trofta me karota ‘bebe’ dhe bizele është e thjeshtë për t’u përgatitur, e shijshme, me mish të butë...

Pastiço me karrota dhe lakër brukseli, një nga recetat...

1.Lani e pastroni mirë perimet dhe vendosini të ziejnë për rreth 20 minuta. 2.Në një enë hidhni vezët dhe rrihini duke shtuar pak nga pak qumështin dhe djathin. 3.Shtojmë gjithashtu edhe perimet e ziera dhe i trazojmë vazhdimisht. 4.U...

Sallatë me selino, karrota dhe qepë, fantastike për ju...

1.Në një tas mesatar hidhni së bashku vaj ulliri, uthull, mjaltë, kripë dhe piper. 2.Në tas shtoni selino, karota dhe qepë të njoma në salcë dhe hidhini të kombinohen. 3.Sipër hidhni djathin blu të thërrmuar dhe përzijini. 4.Sallata është...

Nga dobësimi tek hidratimi: 3 lëngje frutash dhe 3...

Lëngjjet e frutave dhe perimeve kanë shumë vlera për organizmin tonë. Për efekte maksimale të tyre, investoni në aparate dhe shtrydhëse frutash të cilat i shtrydhin perimet e frutat me gjithë lëkurë, pasi lëkura ruan shumë antioksidantë e vitamina....

Fileto viçi e gatuar me pure karotash

1.Në fillim marinojmë filetot e viçit me vaj, kripë dhe piper për 5 minuta.Më pas i marrim dhe i skuqim në tigan nga të dyja anët. 2.Pasi janë skuqur filetot, i fusim në furrë për 10 min. 3.Ndërkohë që...

8 ushqimet që luftojnë migrenën e padurueshme

Një migrenë është si një mysafir i padëshiruar, i cili futet në mënyrë të panjohur dhe është e vështirë të shpëtohet. Nëse vuani nga dhimbje koke të shpeshta, ju e dini sesa e vështirë mund të jetë. Sigurisht, ju...