Sugjerojmë:

Omletë e shëndetshme me spec, domate dhe proshutë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
15 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
2 vezë të plota dhe 3 të bardha veze
1 lugë vaj ulliri
1 spec i kuq, i pastruar dhe i grire holle
2 qepë të njoma, pjesët e bardha dhe jeshile të mbajtura të ndara dhe të grira hollë
disa feta proshutë të holla, të grira
25 g cheddar
bukë integrale, për t'u shërbyer (sipas dëshirës)
1-2 domate të freskëta të grira, për t'u shërbyer (sipas dëshirës)

Përziejini vezët dhe të bardhat e vezëve me pak erëza dhe lërini mënjanë. Ngrohni vajin në një tigan mesatar që nuk ngjit dhe skuqeni specin për 3-4 minuta.

Hidhni pjesët e bardha të qepëve dhe gatuajini edhe për 1 min. Hidhni vezët dhe ziejini në zjarr mesatar derisa të jenë gati plotësisht.

Hidhni mbi të proshutën dhe djathin dhe vazhdoni gatimin derisa të mpikset në qendër. Shërbejeni direkt nga tigani me pjesën e gjelbër të qepëve të spërkatura sipër, domaten e grirë dhe pak bukë integrale nëse dëshironi.

Komento