Sugjerojmë:

Troftë e aromatizuar e pjekur në furrë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
15 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
4 fileto trofte
50 g thërrime buke
1 lugë gjelle gjalpë, i zbutur
1 tufë e vogël majdanoz, i grirë
lëkura dhe lëng nga 1 limon, plus copa limoni për t'u shërbyer
25 gr stika pishe, te pjekura dhe të coptuara
1 lugë gjelle vaj ulliri

Ngrohni furrën në temperaturë të lartë. Vendosni filetot, me anën e lëkurës poshtë, në një tavë të lyer me vaj. Përziejini së bashku thërrimet e bukës, gjalpin, majdanozin, lëkurën dhe lëngun e limonit dhe gjysmën e stikave të pishës.

Përzierjen e shpërndani në një shtresë të hollë mbi fileto, spërkatni me vaj dhe vendoseni në furrë për 5 minuta. Spërkateni sipër me stikat e pishës së mbetur, më pas shërbejeni me copat e limonit dhe një sallatë me patate

Komento