Sugjerojmë:

Receta për guakamole klasike

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
10 minuta
Sugjerohet për:
8 persona
Kalori:
103 kcal

  Përdorni një thikë të madhe për të grirë imët  1 domate të madhe të pjekur, më pas vendoseni në një tas.

    Hiqni bërthamat nga 3 avokadot (duke ruajtur një bërthamë) dhe përdorni një lugë për të hedhur tulin në tasin me domate.

    Hidhni lëngun e 1 lime të madhe, një grusht koriandër të grirë, 1 qepë të kuqe të vogël të grirë imët dhe 1 spec djegës të kuq ose jeshil të grirë imët në tas, më pas i rregulloni me kripë dhe piper.

    Përdorni një havan për të shtypur mirë gjithçka. Nëse nuk e servirni menjëherë, vendosni një bërthamë në guacamole (kjo ndihmon për të mos marrë ngjyrë kafe), mbulojeni me celofan dhe ftoheni derisa të nevojitet.

Komento