Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: supe

Supë me kunguj të njomë dhe domate

Shkrini gjalpin në një tenxhere të madhe, shtoni qepët dhe kungujt dhe gatuajini për 5 minuta në zjarr mesatar, duke i përzier herë pas here. Shtoni domatet dhe miellin. Gatuajeni për disa minuta, duke e trazuar për të parandaluar...

Supë me thjerrëza të kuqe dhe qumësht kokosi

Vendosni thjerrëzat në një tenxhere të madhe dhe shtoni shafranin e Indisë, xhinxherin dhe hudhrën. Hidhni lëngun, më pas mbulojeni tenxheren dhe ziejini për 15 minuta derisa thjerrëzat të jenë zbutur. Hidhni qumështin e kokosit, përzieni preshin, mbulojeni dhe...

Supë kremoze me shparguj

Ngrohni gjalpin dhe vajin në një tenxhere të madhe derisa të krijohet shkumë. Skuqini majat e shpargujve për disa minuta që të zbuten. Hiqini dhe lërini mënjanë. Shtoni qepët, kërcellin e shpargujve dhe hudhrën dhe gatuajeni për 5-10 minuta...

Ajo blanco, supa spanjolle me bajame

Procesojini përbërësit me 350 ml ujë dhe 1 lugë kripë në blender. Lëreni supën të ftohet në frigorifer për rreth 1 orë dhe më pas shërbejeni me pak vaj dhe pak piper të zi. Ruaj Recetën

Supë e gjelbër pranverore

  Vendosni perimet e gjelbra në një tenxhere me madhësi mesatare dhe më pas hidhini sipër lëngun. Lërini të vlojnë, më pas ulni zjarrin dhe ziejini derisa perimet të jenë gatuar, rreth 3 minuta. Hidhni makaronat e gatuara, fasulet dhe...

Supë me thjerrëza të kuqe  dhe karota

Vendosni një ibrik të ziejë ndërsa qepën e prisni imët. Ngrohni vajin në një tenxhere mesatare, shtoni qepën dhe skuqeni për 2 minuta, ndërsa hudhrat i prisni në feta dhe karotat i prisni në kubikë. Shtojini në tigan dhe...

Supë me misër të ëmbël dhe presh

Në një tenxhere të madhe në zjarr mesatar shkrini gjalpin, shtoni preshin dhe skuqeni derisa të zbutet. Shtoni misrin, gjethen e dafinës dhe hudhrën dhe vijoni ta gatuani për 3-4 minuta. Hidhni lëngun e pulës dhe rregullojeni me kripë,...

Supë kremoze me kunguj të njomë dhe lulelakër

Në një tenxhere të thellë ngrohni vajin. Shtoni qepën dhe hudhrën dhe skuqini derisa të jenë të tejdukshme. Shtoni lulelakrën e grirë, kungujt e njomë dhe lëngun e perimeve klasike lëreni të ziejë. Ziejini për rreth pesë minuta më...

Nëse keni pak bukë të zezë në shtëpi, mund...

1.Prisni imët qepën dhe skuqeni në një tenxhere me 40 gr gjalpë. Më pas shtoni bukën e segalit të prerë në kubikë. 2.Përziejini për disa minuta. 3.Shtoni më pak një lugë miell tek kubikët e bukës dhe përziejini për...