Sugjerojmë:

Supë kremoze me kunguj të njomë dhe lulelakër

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
2 lugë vaj ulliri
1/4 filxhan qepë të verdhë të prerë në kubikë
2 thelpinj hudhre, te shtypura
4 gota kunguj të njomë të copëtuar
1 kokë lulelakër, rreth 4 filxhanë
1 litër lëng perimesh
2-4 lugë gjelle erëza të freskëta majdanoz, borzilok, kopër

Në një tenxhere të thellë ngrohni vajin. Shtoni qepën dhe hudhrën dhe skuqini derisa të jenë të tejdukshme.

Shtoni lulelakrën e grirë, kungujt e njomë dhe lëngun e perimeve klasike lëreni të ziejë. Ziejini për rreth pesë minuta më pas ulni zjarrin dhe ziejini për rreth 20 minuta.

 Hiqeni tenxheren nga zjarri dhe përdorni një blender dore për të përzier përbërësit derisa masa të jetë e njëtrajtshme. Shtoni më shumë lëng (ose lëng mishi ose ujë), nëse dëshironi, derisa të arrihet konsistenca e dëshiruar.

Hidhni në tas dhe spërkatni me vaj ulliri ekstra të virgjër dhe erëza të njoma.

Komento