Sugjerojmë:

Supë me thjerrëza të kuqe dhe qumësht kokosi

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
35 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
314
100 gr thjerrëza të kuqe
1 lugë shafran
1 lugë gjelle xhinxher të grirë trashë
2 thelpinj hudhre, te prera ne feta
1 l lëng perimesh
400ml qumësht kokosi
2 presh të lara mirë dhe të prera në feta
2 grushte spinaq bebe (rreth 50g)
2 lime, të prera në pykë

Vendosni thjerrëzat në një tenxhere të madhe dhe shtoni shafranin e Indisë, xhinxherin dhe hudhrën. Hidhni lëngun, më pas mbulojeni tenxheren dhe ziejini për 15 minuta derisa thjerrëzat të jenë zbutur.

Hidhni qumështin e kokosit, përzieni preshin, mbulojeni dhe ziejini edhe për 10 minuta.

Shtoni spinaqin dhe gatuajeni sa të zbutet, më pas hidheni me lugë në tas dhe shtrydhni mbi të lëngun e limonit.

Komento