Arkiva e etiketave: kokos

Supë me thjerrëza të kuqe dhe qumësht kokosi

Vendosni thjerrëzat në një tenxhere të madhe dhe shtoni shafranin e Indisë, xhinxherin dhe hudhrën. Hidhni lëngun, më pas mbulojeni tenxheren dhe ziejini për 15 minuta derisa thjerrëzat të jenë zbutur. Hidhni qumështin e kokosit, përzieni preshin, mbulojeni dhe...

Receta e kekut me karota dhe kokos. A ka...

1.Lyeni me gjalpë një tavë 30 cm dhe parangrohni furrën në 180 gradë. Rrihni vajin me sheqerin e kokosit dhe sheqerin e kanës. 2.Shtoni vezët një nga një, më pas erëzat dhe kripën. Përzieni në një tas miellin, kokosin...

Revani me kokos

1.Në një tas rrahim vezët së bashku me sheqerin derisa sheqeri të shkrijë plotësisht. Shtojmë më pas 1 gotë vaj dhe i përziejmë së bashku. Shtojmë sheqerin e vaniljes, miellin, pluhurin pjekës dhe pak kripë. 2.E shtojmë miellin gradualisht...

Adhuruesit e kokosit do të marrosen pas këtij keku...

1.Përzjeni në një tas me një mikser elektrik 3 të verdha veze me 150 gr sheqer, pastaj shtoni 150 gr arrë kokosi, 50 gr niseshte, 2 lugë maja, 75 ml vaj luledielli dhe 100 ml qumësht. 2.Rrihni në një...

Biskota me kokos. Receta e shpejtë që përgatitet vetëm...

Kokosi është frut i verës, prandaj pse të mos përfitojmë për të përgatitur një vakt të shijshëm për t’u shijuar në çdo moment të ditës? Duhen vetëm tre përbërës për të realizuar biskota të shijshme, gati në 8 minuta....