Arkiva e etiketave: thjerreza

Supë me thjerrëza të kuqe  dhe karota

Vendosni një ibrik të ziejë ndërsa qepën e prisni imët. Ngrohni vajin në një tenxhere mesatare, shtoni qepën dhe skuqeni për 2 minuta, ndërsa hudhrat i prisni në feta dhe karotat i prisni në kubikë. Shtojini në tigan dhe...

Gjellë e shëndetshme me thjerrëza

Vendoseni vajin e ullirit në një tenxhere të madhe dhe vendoseni mbi nxehtësinë mesatare. Pasi të nxehet, shtoni qepën, karrotën, selinon dhe kripën dhe gatuajini derisa qepët të jenë të tejdukshme, afërsisht 6 deri në 7 minuta. Shtoni thjerrëzat,...

Ju ndihmojnë të humbni në peshë dhe të ndërtoni...

Zgjidhja është e thjeshtë: Hani ushqime të pasura me yndyrna dhe proteina të shëndetshme, si qumështi, arra dhe salmoni. Kombinuar me ushtrime të rregullta ato do ju ndihmojnë për të humbur peshë dhe për të ndërtuar muskuj. Harrojini pilulat...

Ragù thjerrëzash: recetë e shëndetshme dhe e shijshme

Ragu-ja me thjerrëza është një recetë shumë e thjeshtë, e shijshme dhe e këndshme për të përgatitur një salcë të shijshme për pastat apo për t’i përdorur në lazanja e kaneloni. Mund ta përgatisni edhe me një pjatë thjerrëza...

Supë me thjerrëza dhe patate

1.Lini në ujë thjerrëzat për dy orë. Lani patatet, qërojini dhe pritini në kubikë. Grini qepën, karotën dhe selinon. Skuqini në një tenxhere me pak vaj ulliri. 2.Shtojuni perimeve të skuqura thjerrëzat dhe patatet. Përziejini mirë dhe shtoni 6...

Supë me thjerrëza të kuqe dhe karrota, kombinimi i...

1.Ngrohni vajin në një tigan të mesëm, shtoni qepën e grirë dhe skuqeni për 2 minuta ndërsa copëtoni hudhrat dhe copëtoni karotat. 2.Shtojini ato në tigan dhe gatuajini për pak kohë mbi zjarr. 3.Hidhni në 1 litër ujë të...

Sallatë me kuinoa të bardhë dhe thjerrëza, një super...

1.Në një enë me ujë të valuar vendosni për të zierë thjerrëzat. 2.Ndërkohë në një tenxhere tjetër zieni kuinoan. 3.Në një enë qelqi shtoni sallatën iceberg, qepën, domaten, qepën e njomë, limonin dhe kuinoan. Shtoni vaj ulliri, marinojini me...

Thjerrëza të ziera me domate dhe majdanoz

1.Nxehim vajin e ullirit në një tigan të rëndë dhe i gatuajmë qepët për rreth 8 minuta. 2.Shtojmë hudhrën dhe vazhdojmë t’i gatuajmë edhe për një minutë ose dy. 3.Më pas shtojmë thjerrëzat, domatet, gjethet e dafinës, 1 filxhan...

Supë krem thjerrëzash: pjatë delikate dhe e shëndetshme

1.Vendosini thjerrëzat në ujë që një natë para. 2.Në një tigan shtoni vaj ulliri, qepën dhe karotën e grirë hollë. 3.Shtoni thjerrëzat dhe dy gota ujë. 4.Vendosini të ziejnë me kapak mbyllur dhe herë pas here shtoni ujë nëse...