Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: supe

Supë e shëndetshme me avokado dhe shparguj

1.Në një tigan të madh ngrohni vajin e ullirit. 2.Shtoni qepën dhe gatuajeni atë mbi nxehtësi mesatare derisa të jetë e butë dhe e tejdukshme. 3.Shtoni shpargujt dhe lëreni të gatuhet për 3 minuta. 4.Shtoni lëngun e perimeve dhë...

Supë me mish viçi, qepë dhe lakër

1.Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit. 2.Shtoni mishin e viçit dhe qepën dhe gatuajeni derisa mishi i viçit nuk është rozë dhe qepa është zbutur. 3.Shtoni hudhër dhe vazhdoni ta gatuani për 1 minutë. 4.Shtoni lakër...

Supë me thjerrëza dhe patate

1.Lini në ujë thjerrëzat për dy orë. Lani patatet, qërojini dhe pritini në kubikë. Grini qepën, karotën dhe selinon. Skuqini në një tenxhere me pak vaj ulliri. 2.Shtojuni perimeve të skuqura thjerrëzat dhe patatet. Përziejini mirë dhe shtoni 6...

Supë me presh, salmon dhe mustardë

1.Filetot e salmonit i ndajmë në kubikë jo shumë të vegjël. 2.Preshët e pastruar, i presim në rrota të holla. 3.Karotat i qërojmë, i lajmë, i presim në rrota të holla dhe më pas i ziejmë në tenxhere me...

Për të fituar vlerat maksimale të brokolit provoni këtë...

1.Si fillim pastroni të gjitha perimet me ujë të rrjedhshëm. 2.Preshin grijeni hollë, patatet dhe karrotat pritini në kubikë të vegjël ndërsa brokolin ndajeni në degëza të vogla. 3.Në një tenxhere hidhni një lugë gjelle vaj ulliri dhe vendoseni...

Supë me fasule, kuskus dhe kungull

1.Prisni qafën e kungullit. Pastrojeni dhe priteni në copa. 2.Nxehni 1 lugë gjelle vaj ulliri në tigan. 3.Shtoni kungull dhe gatuajeni duke e nxitur herë pas here, për 8 minuta. 4.Ndërkohë, ngrohni vajin e mbetur dhe shtoni qepët. 5.Gatuajini...

Supë me thjerrëza të kuqe dhe karrota, kombinimi i...

1.Ngrohni vajin në një tigan të mesëm, shtoni qepën e grirë dhe skuqeni për 2 minuta ndërsa copëtoni hudhrat dhe copëtoni karotat. 2.Shtojini ato në tigan dhe gatuajini për pak kohë mbi zjarr. 3.Hidhni në 1 litër ujë të...

Supë me miell misri dhe lakra brukseli të karamelizuara

1.Për të përgatitur supën me miell misri, vendosni një tenxhere me ujë të vlojë. 2.Ndërkohë, pastroni lakrat e Brukselit duke iu hequr gjethet e jashtme, më pas pritini përgjysmë. 3.Pastroni qepët dhe pritini më dysh ose në katër pjesë....

Supë me fasule të bardha dhe domate

1.Vini të zihen 3 gota supë në një tenxhere dhe shtoni 1/2 filxhan sorgrum dhe lëreni të ziejë butësisht përafërsisht 20-25 minuta. 2.Ndërkohë, ngrohni një tigan të madh me kapak mbi nxehtësinë e mesme. 3.Shtoni vaj ulliri dhe hudhrën...