Supë me mish viçi, qepë dhe lakër

1 lugë gjelle vaj ulliri
1-2 kilogramë mish viçi
1 qepë e madhe
1 karafil hudhër
1 lakër të vogël
1 lugë gjelle uthull
1/2 lugë çaji kanellë dhe arrëmyshk
1 lugë çaji kripë
1 kuti salcë domatesh
2 kanaçe domate të konservuara
1/2 lugë çaji piper i zi

1.Në një tigan të madh, ngrohni vajin e ullirit.

2.Shtoni mishin e viçit dhe qepën dhe gatuajeni derisa mishi i viçit nuk është rozë dhe qepa është zbutur.

3.Shtoni hudhër dhe vazhdoni ta gatuani për 1 minutë.

4.Shtoni lakër të copëtuar, domate, salcë domatesh, uthull, kanellë, arrëmyshk, piper dhe kripë.

5.Shtoni pak ujë dhe lereni të zihet për 20 -30 minuta, ose derisa lakra të jetë e butë.

Lini një koment