Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: supe

Supë me patate të pjekura dhe qumësht, shija është...

1.Vendosni proshutën në një tigan të madh dhe të thellë. Gatuajini në zjarr mesatar derisa të skuqen. Kullojeni, copëtojeni dhe lëreni mënjanë. 2. Në një tenxhere ose tavë , shkrini margarinën në nxehtësi mesatare dhe shtoni miellin derisa të...

Supë krem me karkaleca dhe hudhër

1.Në një tigan hidhni gjalpin bashkë me hudhrën të skuqen për 1-2 minuta.2.Ndërkohë në një enë hidhni panën dhe shtioni miellin.3.Përzijeni mirë që të mos ngelet mielli me kokrriza.4.Përzierjen shtojeni në tigan dhe përzijeni mirë.5.Shtoni në tigan edhe karkalecat...

Supë me makarona, fasule dhe domate

1.Në një tenxhere të madhe, mbi nxehtësinë mesatare, vini vajin për ngrohje.2.Shtoni suxhukun dhe gatuajeni, duke e përzier me një lugë druri, deri sa të gatuhet, rreth 5 minuta.3.Shtoni qepë, karrota dhe selino dhe gatuajini deri sa të zbuten,...

Supë krem me mollë dhe karrota, një super recetë!

1.Karrotat e qëruara, gjysmën i presim në rende të holla dhe të tjerat në kubikë, mollën e qërojmë dhe e presim në feta të holla. 2. Qepën e qëruar, të grirë imët, e skuqim në një tenxhere me vajin...

Supë me makarona dhe djathë

1.Në një tenxhere, hidhni ujë dhe supë të vlojnë. 2.Shtoni selino, karrota, qepë dhe piper i gjelbër. 3.Gatuajini për 4 minuta dhe shtoni makaronat. 4.Mbulojeni tenxheren dhe lereni të vlojë 2 minuta. 5.Hiqeni nga nxehtësia dhe lereni të pushojë...

Supë me gjizë, domate dhe spec djegës

1.Në një tenxhere ku kemi hedhur 4 lugë vaj ulliri, skuqim hudhrën dhe kur të ketë marrë ngjyrë, e heqim. 2.Shtojmë gjizën, pak spec djegës pluhur dhe i lëmë të skuqen për 2-3 minuta, duke i përzier herë pas...

Supë me spinaq dhe oriz. Pjata që ju duhet...

1.Zieni spinaqin për 2 minuta, shpëlajeni, shtrydheni dhe grijeni hollë.2.Në tenxheren ku keni shtuar lëngun e mishit shtoni edhe orizin. Lëreni të ziejnë përreth 15 minuta.3.Gjatë kësaj kohe në një tigan shkrini gjalpin dhe kaurdisni qepën të grirë hollë...

Supë kremoze me domate qershizë dhe patate të ëmbël

1.Në një tenxhere me vaj ulliri do të skuqni si fillim qepën e grirë imët. 2.Shtoni domatet e prera përgjysmë dhe i trazoni mirë.3.Shtoni më pas pataten e prerë në copa të vogla, lëngun e mishit, kripë, piper dhe...