Supë me makarona dhe djathë

3 gota ujë
5 lugë çaji supë pule
1-1 / 2 gota selino me feta
2 karrota të mëdha
1 qepë të madhe
Piper i gjelbër
2-1 / 2 gota makarona bërryl
3/4 filxhan miell
6 gota qumësht
1 pako djathë Velveeta
1 filxhan gjalpë

1.Në një tenxhere, hidhni ujë dhe supë të vlojnë.

2.Shtoni selino, karrota, qepë dhe piper i gjelbër.

3.Gatuajini për 4 minuta dhe shtoni makaronat.

4.Mbulojeni tenxheren dhe lereni të vlojë 2 minuta.

5.Hiqeni nga nxehtësia dhe lereni të pushojë për 8-10 minuta.

6.Ndërkohë, shkrijeni gjalpin në një tigan të madh.

7.Shtoni miell dhe përzijeni ngadalë.

8.Gradualisht shtoni qumësht dhe nxiteni vazhdimisht.

9.Lereni të gatuhet deri sa djathi të shkrihet dhe shtoni makaronat e pakulluara.

Lini një koment