Sugjerojmë:

Supë me makarona, fasule dhe domate

2 lugë çaji vaj ulliri
1/2 kg suxhuk italian
1 qepë të mesme të verdhë, copëtuar imët
2 karrota të mesme, të qëruara dhe të copëtuara imët
2 brinjë selino
3 thelpi hudher, e grirë
Kripë, Piper i zi
Fasule të konservuara
Domate të konservuara
Supë pule
Rozmarinë
Makarona të vogla
Djathë parmixhano
Majdanoz

1.Në një tenxhere të madhe, mbi nxehtësinë mesatare, vini vajin për ngrohje.
2.Shtoni suxhukun dhe gatuajeni, duke e përzier me një lugë druri, deri sa të gatuhet, rreth 5 minuta.
3.Shtoni qepë, karrota dhe selino dhe gatuajini deri sa të zbuten, rreth 5 minuta.
4.Shtoni hudhër dhe gatuajini 1 minutë më shumë.
5.Shtoni kripë dhe piper, pastaj shtoni fasulet me lëngun e tyre, domatet, supë pule dhe rozmarinë.
6.Vini makaronat të ziejnë, pastaj ulni nxehtësinë dhe gatuajini deri sa makaronat të bëhen al dente, rreth 8 minuta.
7.Shtoni kripë dhe erëza nëse është e nevojshme.
8.Shërbejini në pjata me djathë parmixhano dhe majdanoz.

Lini një koment