Sugjerojmë:

Supë kremoze me shparguj

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
25 g gjalpë
pak vaj vegjetal
350 gr shparguj, pjesa e poshtme e hequr, kercelli dhe maja të rezervuara veҫ
3 qepë, të prera imët
2 thelpinj hudhre, te shtypura
2 grushte të mëdha spinaq
700 ml lëng perimesh (i freskët nëse është e mundur)
vaj ulliri, për spërkatje (opsionale)
bukë për t'u shërbyer (opsionale)

Ngrohni gjalpin dhe vajin në një tenxhere të madhe derisa të krijohet shkumë. Skuqini majat e shpargujve për disa minuta që të zbuten. Hiqini dhe lërini mënjanë.

Shtoni qepët, kërcellin e shpargujve dhe hudhrën dhe gatuajeni për 5-10 minuta derisa të zbuten, por të jenë akoma të ndritshme. Përziejeni spinaqin, hidheni sipër lëngun, lëreni të vlojë dhe më pas procesojeni me një blender dore.

Spërkateni me bollëk me kripë dhe shtoni ujë të nxehtë për ta holluar nëse është e nevojshme. Hidheni në tasa dhe shpërndani majat e shpargujve mbi secilin. Spërkateni me vaj ulliri dhe sipas dëshirës shërbejeni me bukë të thekur.

Komento