Sugjerojmë:

Supë me misër të ëmbël dhe presh

Veshtiresia
E lehtë
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:
4 lugë gjelle gjalpë
2 filxhanë presh, të prera hollë, vetëm pjesë të bardha dhe jeshile të hapura
6 kallinj misri, kokrrat
1 gjethe dafine
2 thelpinj hudhre, te grira
1 lugë kripë
1 lugë piper i sapo bluar
1/4 lugë piper kajen (opsionale)
3 gota lëng pule
2 gota pana

Në një tenxhere të madhe në zjarr mesatar shkrini gjalpin, shtoni preshin dhe skuqeni derisa të zbutet.

Shtoni misrin, gjethen e dafinës dhe hudhrën dhe vijoni ta gatuani për 3-4 minuta.

Hidhni lëngun e pulës dhe rregullojeni me kripë, piper dhe piper kajen. Lëreni të ziejë për 20 minuta.

Transferojeni supën në një blender dhe procesojeni derisa të jetë bërë kremoze.

Rikthejeni supën në tenxhere dhe shtoni panën. Trazojeni në zjarr të ulët derisa të jetë bërë një masë e vetme dhe shërbejeni të ngrohtë.

Komento