Arkiva e etiketave: patate

Plot vitamina! Këto janë vlerat ushqyese të patates

Patatet janë një ushqim shumë i zakonshëm në dietat e shumicës së Evropianëve, por mbase nganjëherë kontributi ushqyes i tyre është anashkaluar. Kur zihen ose piqen, patatet janë një ushqim praktikisht pa yndyrë. Lënda ushqyese kryesore që siguron energji...

Sallatë pranverore me patate

1.Ngrohni furrën në 180 gradë. Qëroni patatet dhe vendosini në një tepsi ku keni shtruar letër furre me pak vaj, kripë e piper. 2.Piqini për 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. 3.Pritini rrepat e kuqe në feta...

Këtë kombinim e duan të gjithë, peshk me patate...

Patatet i qërojmë, i presim në feta dhe i vendosim në një tavë ku më parë kemi shtruar letër pjekjeje. Patateve u hedhim kripë, rozmarinë dhe vaj ulliri. Peshkun e pastrojmë mirë me ujë të rrjedhshëm, përmes një thike...

Pure patatesh me gorgonzola dhe qumësht

1.Zieni patatet deri sa të zbuten. 2.Pastrojini nga lëkura dhe shtypini mirë në një tas. 3.HidhIni të gjithë përbërësit e tjerë dhe përziejini mirë në mënyrë që të përftoni një masë kremi të trashë. 4.Rregulloni shijen me erëza, sipas...

Supë krem patatesh, thjesht e mrekullueshme!

1.Në një tigan të madh gatuani proshutën mbi nxehtësi mesatare duke e trazuar herë pas here. 2.Shtoni perimet, erëzat dhe supën dhe uleni nxehtësisnë. 3.Lërini të ziejnë, derisa patatet të jenë të buta, rreth 10-15 minuta. 4.Shtoni miellin dhe...

Si të ngrijmë patatet për t’i përdorur më vonë?

Ngrirja është një mënyrë e shkëlqyeshme për të ruajtur perimet dhe për të shkurtuar mbetjet e ushqimit. Si të ngrijmë patatet? Nëse mund të vendosni një tavë pjekjeje në frigoriferin tuaj, atëherë vendoseni një me një fletë silikoni ose...

Tavë patatesh me 2 lloje djathrash, thjesht fantastike!

1.Në fillim lani dhe qëroni patatet dhe i prisni në feta. 2.I vendosni në një tavë(mirë do të ishte tavë balte), një shtresë. 3.Sipër hidhni djathë mocarela, kripë, piper dhe parmixhano. 4.Kështu hidhni disa shtresa deri sa tava të...

Patate të mbushura me proshutë, speca dhe mocarela

1.Para-ngrohni furrën në 200 ° c. Gjysmoni patatet e pjekura dhe pastroni mishin e tyre.2.Ziejini lëkurat e patates me vaj ulliri, më pas vendosini në një fletë pjekje dhe i piqni për 10-15 minuta derisa të jenë të arta.3.Në...

Gjellë e shpejtë me mish viçi, patate e sherebelë

1.Prisni tulin e viçit në feta të trasha e më pas në kubikë. Qëroni patatet, lajini dhe pritini në kubikë të të njëjtave përmasa me ato të mishit. 2.Në një tenxhere ngrohni 50 gr gjalpë dhe disa gjethe sherbele,...