Sugjerojmë:

Tavë me mish qengji dhe patate

700 g patate
400 g mish qengji pa dhjamë i grirë
1 lugë kanellë
660 g salcë makaronash me domate kavanoz
350 g beshamel
1 lugë gjelle vaj ulliri

Ngroheni furrën në 200C. Ndërkohë ziejini patatet për 10-12 minuta ose derisa të gatuhen në gjysmë. Kullojeni.

Ngrohni pak vaj në një tigan të madh që nuk ngjit. Skuqeni mishin e grirë në 2 tufa, duke copëtuar çdo gungë me pjesën e pasme të një luge druri. Hidhni të gjithë mishin e grirë përsëri në tigan, shtoni kanellën dhe skuqeni për 1 min. Hidhni salcën e domates dhe gatuajeni për 5 minuta.

Shtroni mishin e grirë dhe patatet në një tavë pjekjeje. Kriposni çdo shtresë dhe përfundoni me një shtresë patate. Shtroni sipër beshamelin dhe piqeni për 35 minuta derisa të marrë ngjyrë të artë dhe patatet të jenë të buta.

Lini një koment