Arkiva e etiketave: patate

Plot vitamina! Këto janë vlerat ushqyese të patates

Patatet janë një ushqim shumë i zakonshëm në dietat e shumicës së Evropianëve, por mbase nganjëherë kontributi ushqyes i tyre është anashkaluar. Kur zihen ose piqen, patatet janë një ushqim praktikisht pa yndyrë. Lënda ushqyese kryesore që siguron energji...

Sallatë pranverore me patate

1.Ngrohni furrën në 180 gradë. Qëroni patatet dhe vendosini në një tepsi ku keni shtruar letër furre me pak vaj, kripë e piper. 2.Piqini për 20-25 minuta derisa të marrin ngjyrë të artë. 3.Pritini rrepat e kuqe në feta...

Këtë kombinim e duan të gjithë, peshk me patate...

Patatet i qërojmë, i presim në feta dhe i vendosim në një tavë ku më parë kemi shtruar letër pjekjeje. Patateve u hedhim kripë, rozmarinë dhe vaj ulliri. Peshkun e pastrojmë mirë me ujë të rrjedhshëm, përmes një thike...

Pure patatesh me gorgonzola dhe qumësht

1.Zieni patatet deri sa të zbuten. 2.Pastrojini nga lëkura dhe shtypini mirë në një tas. 3.HidhIni të gjithë përbërësit e tjerë dhe përziejini mirë në mënyrë që të përftoni një masë kremi të trashë. 4.Rregulloni shijen me erëza, sipas...

Supë krem patatesh, thjesht e mrekullueshme!

1.Në një tigan të madh gatuani proshutën mbi nxehtësi mesatare duke e trazuar herë pas here. 2.Shtoni perimet, erëzat dhe supën dhe uleni nxehtësisnë. 3.Lërini të ziejnë, derisa patatet të jenë të buta, rreth 10-15 minuta. 4.Shtoni miellin dhe...

Tavë patatesh me 2 lloje djathrash, thjesht fantastike!

1.Në fillim lani dhe qëroni patatet dhe i prisni në feta. 2.I vendosni në një tavë(mirë do të ishte tavë balte), një shtresë. 3.Sipër hidhni djathë mocarela, kripë, piper dhe parmixhano. 4.Kështu hidhni disa shtresa deri sa tava të...

Patate e mbushur me spinaq dhe argjinare për një...

1.Ngroheni furrën në 170 gradë. 2.Shponi të gjitha patatet me pirun dhe lyejini me vaj, kripë dhe piper. 3.Piqni për 1 orë deri në 1 orë 15 minuta, derisa patatet të priten lehtë. 4.Ndërkohë, mbushini me spinaq dhe argjinare....

Patate të pjekura me qumësht dhe parmixhano, receta që...

1.Ngroheni furrën në 180 ° C. 2.Në një tenxhere të vogël, shkrini gjalpin dhe skuqni hudhrën derisa sa të fillojë të skuqet. Shtoni miellin, kripën dhe specin, derisa të mos ketë gunga. 3.Hidhni ngadalë qumështin ndërsa vazhdimisht përzijeni për...

Si t’i shmangni nxirjen e patateve dhe karrotave pasi...

Besoj se edhe ju e keni problem nxirjen e shpejtë të patateve apo karrotave të qëruara, të cilat nuk durojnë aspak. Por kjo metodë do t’ju shpëtojë nga kjo gjë: 1.Pasi i keni qëruar patatet dhe karrotat futini në...