Kuskus me pulë dhe kunguj të njomë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
40 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
200 gr kuskus
400 ml lëng pule
2 lugë gjelle vaj ulliri
4 kunguj të njomë, të grirë
2 limonë, 1 të përgjysmuar, 1 të prerë në copa
2 gjokse pule pa kocka dhe pa lëkurë

Hidheni kuskusin në një tas të madh dhe hidhini sipër lëngun. Mbulojeni dhe lëreni për 10 minuta derisa të zbutet dhe të përthithet i gjithë lëngu. Ngrohni 1 lugë gjelle vaj dhe skuqni kungujt derisa të zbuten dhe të skuqen në skaje. Hidheni në kuskus, më pas përzieni me shumë erëza dhe një shtrydhje të mirë lëng limoni nga njëra nga gjysmat.

  Përgjysmoni gjokset e pulës horizontalisht dhe vendosni secilën pjesë në celofan. Mbulojeni me një fletë tjetër celofani dhe rrihni secilën pjesë me për ta bërë më të hollë. Kriposini. Ngrohni vajin e mbetur në një tigan të madh dhe skuqni pulën për rreth 2 minuta nga secila anë derisa të gatuhet. Shtrydheni lëngun e gjysmës tjetër të limonit dhe shërbejeni me kuskusin dhe copat e limonit anash.

Komento