Sugjerojmë:

Tartë me petë sfoliatë dhe kunguj të njomë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
55 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
miell i thjeshtë, për pluhurosje
1 pako petë sfoliatë
1 vezë e rrahur
50 g gjalpë
3 qepë të mëdha të kuqe, të prera hollë
2 lugë gjelle uthull balsamike
1 kungull i njomë i madh, i prerë në shirita të gjatë me një qëruese perimesh
100 g djathë dhie
sallatë jeshile e përzier, për t'u shërbyer

Ngrohni furrën në 200C. Në një sipërfaqe të lyer pak me miell, hapeni brumin në pak më të vogël se një drejtkëndësh A4. Rrëshqiteni në një tepsi, lyejeni me vezën e rrahur dhe gatuajeni për 20 minuta ose derisa të marrë ngjyrë të artë.

    Ndërkohë shkrini gjalpin në një tigan në zjarr mesatar. Pasi të ketë marrë shkumë, shtoni qepët me një majë kripë. Gatuani, duke e përzier rregullisht, për 10 minuta derisa të zbuten. Hidhni uthull balsamike dhe gatuajeni edhe për 6-8 minuta të tjera derisa të ngjitet dhe të karamelizohet.

    Hidhni me lugë mbi sfoliatë, më pas vendosni sipër shiritat e kungujve dhe grimcat e djathit të dhisë. Kthejeni në furrë për 15 minuta derisa djathi të shkrijë. Shërbejeni me sallatë.

Komento