Sugjerojmë:

Arkiva e etiketave: tarte

Tartë me petë sfoliatë dhe kunguj të njomë

Ngrohni furrën në 200C. Në një sipërfaqe të lyer pak me miell, hapeni brumin në pak më të vogël se një drejtkëndësh A4. Rrëshqiteni në një tepsi, lyejeni me vezën e rrahur dhe gatuajeni për 20 minuta ose derisa...

Tortë verore me fruta dhe maskarpone

Ngrohni furrën në 200C. Hapni 1 fletë sfoliatë, por lëreni në letër kuzhine. E vendosim në një tepsi, e pudrosim me 2 lugë sheqer pluhur, më pas e mbulojmë me një letër kuzhine dhe një tepsi tjetër për pjekje...

Tarta e gjyshes me limon dhe mafishe

Ngrohni furrën në 175 gradë C. Për të bërë mbushjen me limon: Në një tenxhere të mesme, përzieni së bashku 1 gotë sheqer, miell, niseshten dhe kripën. Përzieni ujin, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit. Gatuajini në zjarr...

Për super shije, sot provoni këtë tartë me çokollatë...

1.Ngroheni furrën në 190 gradë. 2.Në një tas të madh, përzieni së bashku sheqerin dhe miellin. 3.Shto vezë, lajthi, çokollatë, shurup misri, gjalpë, vanilje dhe kripë. 4.Përzijeni mirë. 5.Hidheni përzierjen mbi petë dhe piqeni për 1 orë. 6.Lereni tartën...

Tartë me perime, e thjeshtë dhe me super shije!

1.Ngrohni furrën në temperaturën 180 gradë. 2.Përziejmë përbërësit dhe formojmë brumin e tartës, e mbështjellim me plastmasë kuzhine dhe e vendosim të pushojë për rreth 1 orë. 3.Pasi të presim perimet në copa të vogla, rrahim vezët me qumështin,...

E shëndetshme dhe e shijshme: Tartë me brokoli dhe...

Përgatitja e brumit: 1.Në një tas hedhim miellin dhe kripën, i përziejmë pak me dorë dhe më pas hapim një gropë të vogël në mes, ku do të hedhim ujin dhe vajin. 2.Përziejmë në fillim me pirun dhe më...

Tartë me karamel dhe qumësht

Ngroheni furrën në 180 gradë C. Lyejeni një tavë me pak gjalpë ose vaj. Kombinoni miellin, tërshërën, kokosin, sheqerin kafe dhe 1/3 filxhan sheqer pluhur në një tas të madh. Bëni një gropë në qendër. Vendosni gjalpë, mjaltë dhe...