Për super shije, sot provoni këtë tartë me çokollatë dhe lajthi!

1/2 filxhan sheqer
2 lugë miell
1 1/2 filxhanë lajthi
1 petë e gatshme embëlsirash
1/4 lugë çaji kripë
1 lugë çaji ekstrakt vanilje
3 vezë
Çokollatë e hidhur
2 lugë gjelle gjalpë, të shkrirë
1 filxhan shurup misri

1.Ngroheni furrën në 190 gradë.

2.Në një tas të madh, përzieni së bashku sheqerin dhe miellin.

3.Shto vezë, lajthi, çokollatë, shurup misri, gjalpë, vanilje dhe kripë.

4.Përzijeni mirë.

5.Hidheni përzierjen mbi petë dhe piqeni për 1 orë.

6.Lereni tartën të ftohet për 30 minuta para se të shërbeni.

Lini një koment