Arkiva e etiketave: cokollate

Për super shije, sot provoni këtë tartë me çokollatë...

1.Ngroheni furrën në 190 gradë. 2.Në një tas të madh, përzieni së bashku sheqerin dhe miellin. 3.Shto vezë, lajthi, çokollatë, shurup misri, gjalpë, vanilje dhe kripë. 4.Përzijeni mirë. 5.Hidheni përzierjen mbi petë dhe piqeni për 1 orë. 6.Lereni tartën...

Liker çokollate

Nëse ideja e një recete të bërë në shtëpi i bën të lumtur miqtë tuaj ‘gourmet’, pse nuk përgatisni një liker çokollate? Është gjithashtu ideal për të qerasur dhe për t’u shijuar me miqtë pas vakteve. Na ngroh trupin...

6 ushqimet më të mira antirrudhë. Duhet të lëmë...

Dieta  jonë ka ndikim edhe në plakjen e lëkurës. Rrudhat janë shenjat e para të plakjes dhe kur shfaqen, na shqetësojnë shumë. Ne përpiqemi t’i parnadalojmë ato sa më shpejt të mundemi duke përdorur trajtime të ndryshme, por edhe...

Mini kruasant me çokollatë që mëngjesi të jetë plot...

1.Për të përgatitur brumin në një enë bashkoni 8 përbërësit e parë përveç miellit. Miellin e shtoni gradualisht në fund pasi të keni krijuar një masë homogjene. 2.Për të përgatitur mbushjen, në një enë rrihni pudingun pluhur dhe qumështin....

Kek me çokollatë për vetëm 7 minuta

1 Përzieni miellin, sheqerin, pluhurin e kakaos, sodden e bukës dhe kripën në një filxhan që të jetë i rezistueshëm për në mikrovalë. Shtoni më pas qumështin, vajin e kanolës, ujin dhe ekstratin e vaniljes. 2 Gatuajeni në mikrovalë...

Krem xhinxheri me çokollatë, receta e një ëmbëlsire të...

1.Grini në copa çokollatën e errët dhe shkrijeni në banjëmari derisa të merrni një krem të butë e homogjen. 2.Hiqeni nga banjëmaria, hidheni në një enë dhe lëreni të ftohet duke e përzier herë pas here. 3.Me një rrahëse,...

Ju duhen vetëm biskota dhe çokollatë, që të shijoni...

Kremin e ngrohim në një tenxhere dhe kur fillon të vlojë i shtojmë çokollatën për tu shkrirë. 2. Pasi të shkrihet shtojmë biskotat e thyera dhe tortillën e gatshme. 3. Masën e përgatitur e vendosim në një tavë xhami të...