Arkiva e etiketave: cokollate

Cheesecake me çokollatë

Për të bërë bazën e cheesecake, shtypni biskotat tretëse me një okllai ose procesojini në një përpunues ushqimi, më pas vendosini në një tas me sheqerin dhe gjalpin dhe përziejini. Lyeni me gjalpë dhe shtroni me letër gatimi një...

Galetë me banane të karamelizuar dhe ҫokollatë

Nxehni furrën në 200 gradë. Hidhni 50 gr lajthi në një procesor të vogël ushqimi dhe përpunojini derisa të ngjajnë me thërrime buke të imta, më pas hidhini në një tas me çokollatën. Pritini petët në një formë të...

Biskota ҫokollate me tërshërë pa pjekje

Vendosni të gjithë përbërësit përveç tërshërës në një tenxhere mesatare dhe lëreni të ziejë.     Pasi të fillojë të ziejë me shpejtësi, vendosni një kohëmatës për 1 minutë. Duke e përzier vazhdimisht me një spatul, ziejini për 1 minutë....

Muffins me copëza ҫokollate

Ngroheni furrën në 180 gradë dhe në tavën për muffins, vendosni letrat mbështjellëse. Në një tas të madh, përzieni miellin, kripën, pluhurin për pjekje dhe sodën e bukës.     Në një enë tjetër të madhe, duke përdorur një mikser...

Tortë me ҫokollatë dhe arrë koksi, pa miell!

Ngrohni  paraprakisht sobën në 165 gradë. Në një enë të vogël në zjarr të ulët, shkrini gjalpin. Kur të jetë shkrirë, fikni sobën dhe shtoni copëzat e ҫokollatës dhe trazojeni në nxehtësinë e vet derisa të shkrijë ҫokollata dhe...

Tortë në filxhan me ҫokollatë dhe karamel, gati për...

Në një filxhan të madh të sigurt për në mikrovalë, hidhni miellin, sheqerin, kakaon, kikirikat,pluhurin pjekës dhe kripën. Përziejini mirë me një pirun. Shtoni qumështin, vajin, vaniljen dhe trazojini derisa të jetë krijuar një masë e njëtrajtshme. Shtoni copëzat...

Kek me çokollatë për vetëm 7 minuta

1.Përzieni miellin, sheqerin, pluhurin e kakaos, sodden e bukës dhe kripën në një filxhan që të jetë i rezistueshëm për në mikrovalë. Shtoni më pas qumështin, vajin e kanolës, ujin dhe ekstratin e vaniljes. 2.Gatuajeni në mikrovalë derisa torta(keku)...