Sugjerojmë:

Tortë e thjeshtë me çokollatë

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
55 minuta
Sugjerohet për:
8 minuta
Kalori:
150 ml vaj luledielli, plus shtesë për enën
175 gr miell që fryhet vetë
2 lugë gjelle pluhur kakao
1 lugë çaji sodë buke
150 gr sheqer pluhur
2 lugë mjaltë
2 vezë të mëdha, të rrahura lehtë
150 ml qumësht gjysëm i skremuar
Për kremin
100 g gjalpë pa kripë
225 g sheqer pluhur
40 g pluhur kakao
2½ lugë qumësht (pak më shumë nëse është e nevojshme)

    Ngroheni furrën në 180C. Lyeni me vaj dhe shtroni me letër kuzhine bazën e dy tavave rrethore me diametër 18 cm. Sitni miellin, pluhurin e kakaos dhe sodën në një tas. Shtoni sheqerin dhe përziejini mirë.

    Hapni një gropë në qendër dhe shtoni mjaltin, vezët, vajin e lulediellit dhe qumështin. Rrihni mirë me një rrahëse elektrike.

    Hidheni masën në të dy format dhe piqini për 25-30 minuta derisa të skuqet dhe të jetë e qëndrueshme në prekje. Hiqeni nga furra, lëreni të ftohet për 10 minuta përpara se ta vendosni në një raft ftohjeje.

    Për të bërë kremin, rrihni gjalpin pa kripë në një tas derisa të jetë i butë. Sitni gradualisht dhe rrihni sheqerin pluhur dhe kakaon, pastaj shtoni qumësht të mjaftueshëm për të bërë kremin.   

Vendosnini dy bazat njëra mbi tjetrën me kremin në mes, dhe lyejeni edhe sipër dhe në pjesën anësore.

Komento