Sugjerojmë:

Tarta e gjyshes me limon dhe mafishe

Veshtiresia
Mesatare
Koha gatimit
40 minuta
Sugjerohet për:
Kalori:
1 gotë sheqer të bardhë
2 lugë miell për të gjitha përdorimet
3 lugë niseshte
¼ lugë çaji kripë
1 ½ filxhan ujë
2 limonë, të grirë me lëng dhe lëkurë
2 lugë gjelle gjalpë
4 te verdha veze te rrahura
1 bazë tarte e pjekur
4 te bardha veze
6 lugë sheqer të bardhë

Ngrohni furrën në 175 gradë C.

Për të bërë mbushjen me limon: Në një tenxhere të mesme, përzieni së bashku 1 gotë sheqer, miell, niseshten dhe kripën. Përzieni ujin, lëngun e limonit dhe lëkurën e limonit. Gatuajini në zjarr mesatar-të lartë, duke e përzier shpesh, derisa përzierja të marrë një valë. Shtoni gjalpin.

Vendosni të verdhat e vezëve në një tas të vogël dhe hidhni gradualisht 1/2 gote nga përzierja e sheqerit të nxehtë. Rrihni përsëri përzierjen e të verdhës së vezës në përzierjen e mbetur të sheqerit. Lëreni të ziejë dhe vazhdoni të gatuani duke e përzier vazhdimisht derisa të trashet. Hiqeni nga zjarri. Hidheni mbushjen në bazën e tartës.

Për të bërë mafishen: Në një tas të madh qelqi ose metali, rrihni të bardhat e vezëve derisa të bëhen shkumë. Shtoni sheqerin gradualisht dhe vazhdoni ta rrihni derisa të formohen maja të qendrueshme. Përhapeni marengën mbi tartë.

Piqeni në furrë të nxehur më parë për 10 minuta, ose derisa marenga të marrë ngjyrë kafe të artë.

Komento