Muffins me vezë, perfekte për mëngjes

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
40 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
1 lugë gjelle vaj
150 gr brokoli të grirë hollë
1 spec i kuq, i grirë hollë
2 qepë të vogla, të prera në feta
6 vezë të mëdha
1 lugë gjelle qumësht
1 lugë kafe piper i kuq
50 gr djathë cheddar ose gruyere të grira

Ngroheni furrën në 200C. Lyeni me gjysmën e vajit një tavë për muffins me 8 vrima. Ngrohni vajin e mbetur në një tigan dhe shtoni brokolin, specin dhe qepët. Skuqini për 5 minuta. Lëreni mënjanë të ftohen.

    Rrihni vezët me qumështin, piperin e kuq dhe gjysmën e djathit në një enë. Shtoni perimet e gatuara. Hidheni përzierjen e vezëve në vrimat e muffins dhe sipër secilës shtoni djathin e mbetur. Piqni për 15-17 minuta ose derisa të marrin ngjyrë kafe të artë dhe të gatuhen.

Komento