Arkiva e etiketave: veze

Njerëzit me kolesterol të lartë nuk duhet të hanë...

Për një kohë të gjatë është thënë se njerëzit me kolesterol të lartë nuk duhet të hanë disa produkte të caktuara. Vezët ishin një prej tyre. Po, është e vërtetë se të verdhat e vezëve përmbajnë më shumë yndyrë...

Buka që duhet të provoni këtë mëngjes

1.Fillimisht presim bukën në kubikë të vegjël, e vendosim në një tas dhe shtojmë pak kripë. Më pas e zbusim me qumësht dhe e lëmë mënjanë.2.Në një tigan skuqim pançetën. Shtojmë qepët e njoma ( vetëm pjesën e bardhë)...

Vezë të pjekura me bizele dhe bacon

1.Merrni 50 gr bacon të prerë në kuba dhe skuqeni në një tigan jongjitës me pak vaj. Shtoni një qepë të freskët të grirë imët dhe 150 gr bizele, gatuajini për 3-4 minuta dhe rregullojini me kripë e piper....

Tosti me avokado dhe proshutë, ideali për mëngjesin tuaj

1.Marrim fetat e bukës dhe i ngrohim pak deri sa të bëhen krokante. 2.Marrim tiganin e lyejmë me pak gjalp dhe hedhim vezën e rrahur mirë. Bashkë me vezën hedhim edhe djathin e tostit. 3.Pasi djathi të jetë shkrirë...

Petulla të kripura me rikota dhe lulelakër: një pjatë...

Petullat e kripura me rikota dhe lulelakër janë të shijshme e të shëndetshme, të thjeshta për t’u përgatitur dhe për të përdorur perimet e mbetura. Me këtë pjatë do të surprizoni miqtë tuaja dhe do të bindni fëmijët të...

Mëngjes i përgatitur me vezë, kërpudha dhe domate

1.Lajmë me kujdes kërpudhat, i pastrojmë dhe i presim në feta të mëdha.2.Qërojmë qepën dhe e presim në kubikë.3.Lajmë mirë trumzën, e thajmë dhe i heqim fletët.4.Rrahim vezët, i hedhim trumzën e grirë, qumështin dhe salcën e domates.Shtojmë kripë...

Vezë të skuqura me patëllxhanë për mëngjes

1.Presim patëllxhanët në feta të holla dhe i kriposim. I lëmë 1 orë të kullojnë lëngun.2.I heqim lëkurën domateve, farat i shtypim dhe i hedhim në një tigan me pak vaj dhe gjalpë.3.Shtojmë hudhrën e shtypur dhe i skuqim...

Mëngjes plot shije me vezë, avokado dhe kos me...

Nxehni gjalpin në një tigan në zjarr mesatar. Thyeni vezët dhe hidhini në tigan. Lërini vezët të skuqen në njërën anë. Marinoni me kripë dhe piper. Vendosni vezët në një pjatë së bashku me spinaqin, domatet dhe avokadon. Vendosni...

Vezë poshe me qepë të karamelizuara për mëngjesin e...

1.Për përgatitjen e qepës: Skuqni në një tigan gjalpin dhe mënjëherë shtoni qepën. 2.E përzieni mirë dhe gradualisht i shtoni pak kripë derisa qepa të bëhet transparente dhe me një ngjyrë të lehtë kafe. 3.Ndërkohë në një tigan vendosni...