Arkiva e etiketave: veze

Vezë të pjekura me spinaq dhe domate

  Ngroheni furrën në 200C. Vendoseni spinaqin në një kullesë, më pas hidhni mbi një kanë me ujë të vluar që gjethet të zbuten. Shtrydhni ujin e tepërt dhe ndajeni mes 4 enëve të vogla të përshtatshme për furrë....

Vezë spanjolle me chorizo dhe speca

Ziejini patatet në avull për 15-20 minuta ose derisa të gatuhen. Ngrohni 1 lugë gjelle vaj në një tigan që nuk ngjit. Shtoni qepët dhe specat, më pas gatuajini për rreth 10 minuta derisa të zbuten. Shtyjmë specat në...

Vezë të pjekura të gjelbra

Ngroheni furrën në 200 gradë. Përzieni së bashku spinaqin, peston, panën dhe kripedhe vendoseni në 2 tasa të cekët të përshtatshëm për furrë. Spërkateni djathin sipër. Bëni 2 zgavra të cekëta në përzierje në secilin tas dhe thyeni një...

Biskotat “e harruara” me vetëm 5 përbërës

Ngroheni furrën në 180C.Shtroni dy tava pjekjeje me fletë alumini. Në një tas të madh të pastër, rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë derisa fryhen. Hidhni pak nga pak sheqerin për të bërë një marengë të trashë...

Vezë të pjekura në salcë me fasule

Hidhni domatet dhe fasulet në një tigan të përshtatshëm dhe për furrë. Ziejini për 10 minuta, ose derisa të avullojnë lëngjet. Hidhni spinaqin dhe gatuajeni edhe për 5 minuta. Ngroheni grilën në mesatare. Bëni katër gropëza në përzierje duke...

Menemen: Receta turke e vezës në tigan

Ngrohni vajin në një tigan me bazë të rëndë. Përzieni qepët, piperin dhe specat djegës. Gatuajini derisa të fillojnë të zbuten. Shtoni domatet dhe sheqerin duke i përzier mirë. Gatuajini derisa lëngu të jetë pakësuar dhe rregullojeni me kripë...

Mënyra e pagabueshme për të kuptuar nëse një vezë...

Vezët janë shndërruar në kryefjalën e ditëve të fundit për shkak të gripit të pulave që ka sjellë pakësim të ndjeshëm të sasisë në treg dhe rritjes së ҫmimit të tyre. Një gjë e tillë është shoqëruar dhe me...

6 ushqimet që janë të pasura me kolagjen dhe...

Kolagjeni është proteina kryesore për indet e ndryshme lidhëse në trupin e një personi. Është përgjegjës për elasticitetin e lëkurës. Pra, nëse vëreni rrudha në lëkurë është një sinjal se niveli i kolagjenit në trupin tuaj është zvogëluar. Mbajtja...