Sugjerojmë:

Vezë të pjekura në salcë me fasule

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
2 persona
Kalori:
366
800 gr domate qershi
400 gr fasule mix të konservuara
200 gr spinaq baby
4 vezë të mesme
50 g proshutë të tymosur të grirë50 g proshutë të tymosur të grirë

Hidhni domatet dhe fasulet në një tigan të përshtatshëm dhe për furrë. Ziejini për 10 minuta, ose derisa të avullojnë lëngjet. Hidhni spinaqin dhe gatuajeni edhe për 5 minuta.

Ngroheni grilën në mesatare. Bëni katër gropëza në përzierje duke përdorur pjesën e pasme të një luge, më pas thyeni një vezë në secilën.

Fusni proshutën në përzierje, më pas piqeni në furrë për 4-5 minuta, ose derisa të bardhat të jenë mpiksur dhe të verdhat të jenë të buta. Shërbejeni me bukë thekre, nëse dëshironi.

Komento