Vezë spanjolle me chorizo dhe speca

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
30 minuta
Sugjerohet për:
4 persona
Kalori:
500 gr patate baby
2 qepë, të prera në feta
2 speca të kuq të pastruar dhe të prerë në rripa
200 gr sallam chorizo gatimi, të prerë në feta
4 vezë

Ziejini patatet në avull për 15-20 minuta ose derisa të gatuhen.

Ngrohni 1 lugë gjelle vaj në një tigan që nuk ngjit. Shtoni qepët dhe specat, më pas gatuajini për rreth 10 minuta derisa të zbuten. Shtyjmë specat në anë të tiganit dhe shtojmë chorizo-n, duke e trazuar derisa të gatuhet dhe të ketë lëshuar vajrat e tij. Transferojini në një pjatë.

Pasi të jenë ftohur mjaftueshëm, përgjysmoni patatet. Ngrohni 1 lugë gjelle vaj në një tigan tjetër që nuk ngjit dhe hidhni patatet. Skuqini për rreth 10 minuta derisa të marrin ngjyrë të art. Përzieni përzierjen e qepëve, ngrohni dhe rregullojini me kripë e  piper.

Ndërkohë në tiganin e qepës skuqni vezët sipas dëshirës tuaj. Vendosini ato sipër gjithçkaje dhe shërbejini.

Komento