Sugjerojmë:

Biskotat “e harruara” me vetëm 5 përbërës

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
3 ore
Sugjerohet për:
Kalori:
2 te bardha veze te medha
120 gr sheqer pluhur i artë
120 gr arra, të grira
150 gr çokollatë e zezë (të paktën 70%) e grire
1 lugë ekstrakt vanilje

Ngroheni furrën në 180C.Shtroni dy tava pjekjeje me fletë alumini. Në një tas të madh të pastër, rrihni të bardhat e vezëve me pak kripë derisa fryhen.

Hidhni pak nga pak sheqerin për të bërë një marengë të trashë dhe me shkëlqim. Hidhni arrat dhe çokollatën, më pas ekstraktin e vaniljes dhe trazojini butësisht në marengën me një lugë të madhe metalike.

Merreni masën me lugë ccaji dhe hidhini një nga një në tavë, të ndara nga njëra-tjetra. I vendosim në furrën e parangrohur, më pas e fikim dhe i lëmë biskotat për të paktën 3 orë brenda, ose gjatë gjithë natës ose derisa furra të ftohet.

Hiqini me kujdes biskotat nga letra. Ruajini në një enë hermetike ku të ruhen për 3-4 ditë.

Komento