Arkiva e etiketave: biskota

Mëngjes i ëmbël me biskota gjalpi me rrush dhe...

1.Për të përgatitur biskotat me limoncell dhe rrush të thatë si fillim vendosim rrushin në ujë të zbutet për 15 minuta. 2.Më pas grini lëkurën e limonit, shtrydhini lëngun dhe lëreni mënjanë si lëkurën ashtu dhe lëngun. 3.Sitni miellin...

Biskota me vanilje dhe gjalpë që mëngjesi juaj të...

1.Parangrohni furrën në 200 gradë. 2.Në një tas përzieni gjalpin, sheqerin dhe kripën derisa të kombinohen mirë. Shtoni të verdhat e vezëve dhe vaniljen.Shtoni miellin, qumështin dhe e punoni mirë masën. 3.Merrni një tavë dhe shtroni një letër kuzhine....

Biskota me çokollatë dhe gjalpë kikiriku që s’kanë nevojë...

1.Në një grirëse ushqimesh hidhni tërshërën dhe kripën dhe grijini derisa të bëhen miell. Shtoni hurmat dhe grijini për rreth 30 sekonda. Shtoni gjalpin e kikirikut dhe procesojeni derisa të formohet brumi. 2.Filloni të formoni biskotat duke marrë nga...

Biskota të kripura me proshutë dhe vezë për mëngjes

1.Ngroheni furrën në 200 gradë C. 2.Vendosni biskotat në një tavë me fletë pjekje të lyer me vaj. 3.Futini në furrë të nxehur për 8 – 11 minuta ose deri sa të marrin ngjyrë kafe të artë. 4.Vendosni proshutën...

Biskota me portokall dhe kanellë, ide e mirë për...

Falë përbërësve aromatikë dhe prezencës së mjaltit mes tyre, biskotat me portokall e kanellë janë perfekte për mëngjeset, një ide e shkëlqyer për dhuratë ose për të personalizuar tavolinën. Provoni t’i kombinoni me qumësht dhe çaj, do t’ju shijojnë...

Biskota vegane me kakao dhe kokos

Kemi folur shpesh për kuzhinën vegane dhe se si t’i zëvendësojmë produktet me origjinë shtazore me ato me origjinë bimore: sot do t’ju tregojmë recetën për biskota vegane me kakao për t’i personalizuar në mënyrën e preferuar, me copëza...

Biskota me vanilje dhe luleshtrydhe, fëmijët do t’i adhurojnë

1.Ndezim paraprakisht furrën në temperaturën 180° C. 2.Në një tas, përziejmë me lugë druri derisa të bëhen si masë homogjene: vezën me sheqerin, lëngun e limonit dhe vajin. 3.Shtojmë miellin dhe sodën me sitë, më pas edhe vaniljen dhe...

Zgjidh një ëmbëlsirë dhe zbulo çfarë tregon kjo rreth...

Të zgjedhësh një ëmbëlsirë të caktuar midis 5 alternativave që të ofrohen nuk është aq e parëndësishme sa mendon. Zgjedhjen e imazhit e ka bërë subkoshienca juaj prandaj kjo lojë zbavitëse na zbulon edhe disa të fshehta në lidhje...

Biskota me bajame, super të thjeshta në përgatitje!

1.Kombinoni të gjithë përbërësit në një enë dhe i përzieni mirë.2.Punojeni mirë masën derisa të bëhet kompakte.3.Hapeni brumin si një petë e zakonshme (pak e trashë).4.Në varësi të formave që keni, krijoni me to biskotat tuaja të preferuara.5.I vendosni...