Sugjerojmë:

Fusilli me pesto arrash dhe pekorino

Veshtiresia
E lehte
Koha gatimit
20 minuta
Sugjerohet për:
6 persona
Kalori:
1 tufë rigon, gjethet
80 gr arra të thekura
60 g pekorino të grirë imët, plus ekstra të grirë imët për t'u shërbyer
1 thelpi i vogël hudhër, i shtypur
Lëng nga 1 limon
1/2 tufë borziloku, gjethet
200 ml vaj ulliri ekstra i virgjër
500 gr fusilli

Vendosni rigonin, arrat, pekorinon, hudhrën, lëngun e limonit dhe tre të katërtat e borzilokut në një përpunues ushqimi dhe procesojini derisa të grihet imët. Me motorin në punë, shtoni vaj në një rrjedhë të hollë dhe të qëndrueshme derisa të formohet një pastë e lëmuar. Kriposeni sipas shijes.

Gatuani makaronat sipas udhëzimeve në paketim. Kullojeni, duke rezervuar 1/4 filxhan (60 ml) ujë gatimi dhe transferojini në një tas.

Hidhni makaronat e nxehta tek pesto dhe ujin e rezervuar. Shërbejeni me pekorino shtesë dhe gjethet e mbetura të borzilokut.

Komento